A művészeti ágak találkozásából sokszor izgalmas dolgok születnek. Nincs ez másként akkor sem, amikor a festészet és a filmkészítés ér össze. Mégpedig úgy, hogy előbbi inspirálja utóbbit. Nézzük, melyek a leghíresebb példák erre!
Tarantinótól kezdve egészen a kisköltségvetű művészfilmekig, több tucat alkalommal hatott termékenyen a festészet a rendezőkre. Legyen szó ruházatról vagy kompozícióról, sokszor szembetűnő egy-egy jelenet hasonlósága híres festményekkel. Lássuk, melyek a legemlékezetesebb barátságok festő- és filmvászon között!
1. Django elszabadul (2012), Quentin Tarantino | A kék fiú (1779), Thomas Gainsborough
A film ruhatervezője, Sharen Davis egyszer egy interjúban ismerte be, hogy Thomas Gainsborough festményét prezentálta Tarantinónak, amikor Django karakteréhez keresték a megfelelő öltözetet. Tarantino több ötlet közül végül ezt a kék outfitet választotta, és milyen jól tette…
2. Holdfény királyság (2012), Wes Anderson | Eduárd herceg szigetére (1965), Alex Colville
Megvan az a jelenet a Holdfény királyságban, amikor Suzy a világítótoronyban áll távcsővel a kezében? Ehhez Alex Colville egyik festményéből merített Anderson, amelyen a főszereplő szintén így figyel minket, szemlélőket, miközben mögötte hullámzik a tenger.
3. Münchausen báró kalandjai (1988), Terry Gilliam | Vénusz születése (c. 1486), Botticelli
Biztosak vagyunk benne, hogy Uma Thurman jelenetében sokunk felismerte a Botticelli Vénusz születését. A film rendezője, Terry Gilliam (igen, az a Gilliam, akinek a Monty Pythont is köszönhetjük) elismerte, hogy hatalmas rajongója Botticellinek, így hát nem hagyhatta ki a leghíresebb képét a filmjéből.
4. Álmok (1990), Akira Kurosawa | Varjak a búzamező felett (1890), Vincent Van Gogh
Az Álmok egyik jelenetében egy festőtanonc Van Gogh híres festményének eredeti helyszínén találja magát. Magával Van Gogh-gal is összefut, akitől megkérdi, miért vágta le a fülét. A festő válasza az, hogy azért, mert zavarta őt, amikor az önarcképét festette. Kevésbé impresszionista, inkább szürreális jelenet ez...
5. Shirley: A valóság látomásai (2013), Gustav Deutsch | New York Movie (1939), Edward Hopper
Gustav Deutsch nagy rajongója lehet a híres amerikai festőnek, Edward Hoppernek. A rendező ugyanis 13 festményét jelenítette meg, szinte tökéletes pontossággal a filmjében.
Ezeket a filmeket festmények inspirálták, de van, hogy megfordul a helyzet, és híres sorozatok meg filmek ihletik meg a pingálni vágyókat. Nálunk például a Trónok harca egyik jelenetét festheted meg!
Képek forrása: tasteofcinema.com