A divatvilág nagyágyúinak legalább akkora szüksége van inspirációra, mint neked a reggeli kávédra ahhoz, hogy a további szundipercekért rimánkódó csíkká szűkűlt tekinteted is tudomásul vegye: ideje felkelni. Noha a reggeli rohanásban aligha készítesz latte artnak is beillő tejhabos alkotásokat, kétségkívül festői látvány, ha egy kávézóban ilyennel lepnek meg. Nos, a divatvilág (egyik) tejhabos kávéja a képzőművészet, amely a tervezők számára nem csak gyönyörködtet, hanem afféle múzsaként is szolgál. Amikor pedig a művészeti stílusok vagy korok homlokon csókolják a tervezőt, abból csodás kreációk születnek.
Noha a divat színpompás világában szövődött szerelmek gyakran csak a következő szezonig tartanak, lássunk néhány nagy egymásra találást, amelyek a művészet iránti tiszteletből egy parányit tartósabbak ennél.
Alexander McQueen és a Viktoriánus kor gótikus stílusa
Forrás: https://medium.com/@BridgemanImages/fashion-designers-inspired-by-art-324eb1edbbb3
Alexander McQueen az elsők között volt, aki szűknek érezte a divat addig megszokott kereteit. Merész érzékenységgel megálmodott ruhakölteményeit többnyire a képzőművészet iránti olthatatlan szerelme ihlette. Kollekcióinak első darabját szinte minden esetben egy-egy ikonikus avantgarde installáció vagy művészeti korszak inspirálta, amelynek stílusta aztán végigkísérte a további terveket is. A képzőművészet mellett természetesen az adott korral parolázó filmek és zeneművek is nagy hatással voltak rá.
A Viktoriánius korra jellemző gótikus divatot megidéző kollekciójának egyik kiemelkedő darabja egy törtfehér, selyem organza ruha, amelyet jelenleg a az angliai Bath városában található Divatmúzeumban lehet megcsodálni. Ha vetünk egy pillantást John Callcott Horsley festményére, nem kérdés, hogy McQueen némi legális ötlettolvaljást hajtott végre, amikor megtervezte a ruha részleteit.
És milyen jól tette, hiszen az eredmény egy káprázatos mestermű lett!
Missoni és a futurizmus
Forrás: https://medium.com/@BridgemanImages/fashion-designers-inspired-by-art-324eb1edbbb3
Az olasz luxusmárka dizájnerei nem csak a természetből szeretnek inspirálódni, hanem a festészetből is. Olyannira, hogy a tervezők saját gyűjteménnyel büszkélkednek, amelyben Matisse, Sonia Delaunay, Giacomo Balla és Gino Severini alkotásai is megtalálhatók. Ennek fényében nem csoda, hogy a ruháikon gyakori vendégnek számítanak a futurizmusra jellemző színek és minták.
A baloldali képen egy 1974-es Missoni kreaációt láthatunk. Jobb oldalt pedig az ihletadó 1912-es futurista festményt, amelyet Gino Severininek köszönhetünk. Amíg a ruhacsodákat a fentebb is említett angol Divatmúzeumban lehet testközelből szemrevételezni, addig Severini festményével a De Agostini csoport egyik képtárban lehet összekacsintani.
Mivel a divatvilágban még számos más olyan csodás darab van, ami a művészetnek köszönheti a létét, hamarosan folytatjuk a cikket többek között a fauvizmus és a szürrealizmus festői világában kalandozva.