A divatvilág nagyágyúinak legalább akkora szüksége van inspirációra, mint neked a reggeli kávédra ahhoz, hogy a további szundipercekért rimánkódó csíkká szűkűlt tekinteted is tudomásul vegye: ideje felkelni. Noha a reggeli rohanásban aligha készítesz latte artnak is beillő tejhabos alkotásokat, kétségkívül festői látvány, ha egy kávézóban ilyennel lepnek meg. Nos, a divatvilág (egyik) tejhabos kávéja a képzőművészet, amely a tervezők számára nem csak gyönyörködtet, hanem afféle múzsaként is szolgál. Amikor pedig a művészeti stílusok vagy korok homlokon csókolják a tervezőt, abból csodás kreációk születnek.
Noha a divat színpompás világában szövődött szerelmek gyakran csak a következő szezonig tartanak, lássunk néhány nagy egymásra találást, amelyek a művészet iránti tiszteletből egy parányit tartósabbak ennél.
Elsa Schiaparelli és a szürrealizmus
Forrás: https://medium.com/@BridgemanImages/fashion-designers-inspired-by-art-324eb1edbbb3
Elsa Schiaparelli (ejtsd: sápárelli) a festői itália összes inspirációját belecsempészte a ruháiba. Nem meglepő, hogy az 1920-as évek végétől kezdve bő 30 éven keresztül a divat koronázatlan fővárosában, Párizsban is hatalmas rajongótábora lett. Híres művészekkel dolgozott együtt, akik nem csak inspirálták, hanem idővel a barátai is lettek. Az együttműködésüknek köszönhetően pedig megszülettek a 20. század legikonikusabb haute couture darabjai.
A képen látható cseppet sem homályos homáros ruhaköltemény ihletadója minden idők egyik legkiválóbb bajuszának tulajdonosa: Salvador Dalí. Ahogy Elsa Schiaparelli egyre több és több művésszel került kapcsolatba, úgy lettek egyre izgalmasabb alkotásai, amelyeknek köszönhetően a szerencsecsillaga is hollywoodi mosolyokat megszégyenítő ragyogással tündökölt a divatvilág uszályos égboltján. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy excentrikusan elegáns stílusa később olyan tervezőkre is hatással volt, mint például Muccia Prada.
Ha tehát legközelebb meglátsz egy Prada táskát: jusson eszedbe: lehet, hogy Salvador Dalí szürrealizmusa nélkül nem is lenne ekkora szenzáció!
Sonia Delaunay és a fauvizmus
Ha esetleg nem olvastad volna a cikkünket a fauvizmusról, lehet, hogy eddig nem tudtad, hogy ‘fövizmusnak’ kell ejteni. Most, hogy gondoskodtunk róla, hogy biztosan jól mondd ki a nevét, csapjunk is bele a divatlecsóba!
Sonia Delaunay és a Citroen, amivel összeöltözött!
Forrás: https://medium.com/@BridgemanImages/fashion-designers-inspired-by-art-324eb1edbbb3
Sonia Delaunay minden porcikájában az absztrakt művészet szerelmese volt. A rajongás eleinte a képzőművészetben tört utat magának, ám később, az általa tervezett ruhák sem tagadhadták le fauvista gyökereiket. De ez még nem minden: Sonia és festő férje Robert Delaunay, a kubizmus motívumait átalakítva hívták életre az úgy nevezett orfizmust, amely központi szerepet játszott a 20. század művészetében.
Sonia volt az első nő, akinek festőből dizájnerré avanzsálva kiállítása nyílt a párizsi Louvre-ban. Férjével együtt megszállottan kísérletezett azzal, hogy megjelenítsék a színek és a mozgás dinaimikusan áttörő erejét: ám amíg Robert a vászonon alkotott, addig Sonia terepe ekkor már szinte kizárólag a textilek világa volt.
A legmenőbb húzása pedig kétségkívül az volt, amikor La Maison Delaunay néven megnyitotta saját üzletét. Az, hogy a kreaációit később a holland Metz and Co-, majd híres brit Liberty áruház is forgalmazta, már igazán csak hab a siker tortáján!
A cikket folytatjuk, mert Louis Vuittont és Versacét nem lehet bűn lenne kihagyni egy cikkből, ami a képzőművészeti stílusok és a divat szerelméről szól!