A növények világa önmagában is tele van alkotásokkal: geometriai tökéletességgel megalkotott virágcsodák, a környezethez illő levéltakaró, kacskaringós gyökérzet, túlélésre szakosodott indák…és a sort hosszan folytathatnánk. A bonsai azonban másként különleges, hiszen ez a fa-mestermű jórészt az ember munkájának eredménye. A szakértők szerint “hivatalosan” bármilyen fás szárú növényből nevelhetünk bonsait, persze a folyamat rendkívül bonyolult. Íme néhány érdekesség a kacifántos törzsükről ismert kaspó-lakókról.
Bonsaiként megéri megöregedni
A bonsaiok világában az “időskori fizimiska” kifejezetten nagy értéknek számít. Az idők során a fa sokkal karakteresebbé válik. Minél öregebb egy fa, annál több történet és titok rejtőzik a kéreg alatt, ami a bonsai-rajongók számára csak még értékesebbé teszi a növényt. Kár, hogy ez a hozzáállást emberek esetében többnyire nem érvényes…
A világ legidősebb bonsai fája
Lehet tippelni. 10 év? 50 év? 100 év? Nem, nem, a világ legkorosabb bonsai fája több mint 1000 éves! Az Olaszországban élő fatuzsálem (fa-matuzsálem) a Crespi Bonsai Múzeumban tengeti ág-napjait: az elmúlt ezer év hatása azonban nem múlt el rajta nyomtalanul. Több mint 3 méteres magasságával és közel 3 méteres szélességével kivételes látványt nyújt.
$$$ - Csontváry vs bonsai
Csontváry egyik leghíresebb képe, a “Titokzatos sziget” 460 millió forintért kelt el egy árverésen. A világ (jelenleg) legdrágább bonsai fája ennél is többet ér: a Takamatsuban (Japán) megrendezett Nemzetközi Bonsai Kiállításon egy háromszáz éves bonsai fát 1.3 millió dollárért, vagyis több mint 493 millió forintért vásárolt meg egy szerencsés gyűjtő. Persze a bonsaiok világában vannak ennél értékesebb darabok is: az árukat ugyan nem tudjuk, de azt igen, hogy a tulajdonosaik a világ minden pénzéért sem lennének hajlandóak eladni őket!
Ágas-bogas méretek: a kicsitől a nagyig
Törpék és óriások: a bonsaik világában mindkettőt megtaláljuk. A világ legparányibb bonsai fáit a szakzsargon Keshitsubónak nevezi: ahhoz, hogy egy bonsai bekerüljün a kategóriába, kulcsfontosságú, hogy a magassága 3-8 centiméter között legyen, és soha, de soha ne nőjön nagyobbra!
Forrás: https://bonsaibark.com/2017/11/19/the-worlds-largest-bonsai/
A bonsaiok egyik gigásza ezzel szemben egy 600 éves vörösfenyő, amely közel 5 méter magas.
A nagy műkincsbonsai rablás
A bonsai fa értékes. Pont úgy, mint egy képzőművészeti alkotás. Nem csoda, hogy a tolvajoknak mindkettőre fáj a foga. 2019-ben például egy japán bonsai-rajongó pár járt pórul: hét díjnyertes fájukat csaklizták el, amelyeknek összértéke meghaladta a 90.000 dollárt (kb. 34 millió forint).
Ha szeretnél élőben is bonsai fákat mustrálni, kutass egy kicsit az internet világában, és jó eséllyel találsz valamilyen magyarországi kiállítást!