Nem túl meglepő, ha azt mondjuk, a festészet a látáson keresztül próbál meg hatni ránk. Az op art viszont illúzióval igyekszik megmozgatni a szemünket…
Keveset hallunk róla, az op art mégis az egyik legkülöncebb művészettörténeti leágazások egyike. Nemcsak a szemet, de általa az elmét is megdolgoztatja, és még dekoratív festmények is születnek belőle.
Mi az op art?
Az op art az „optical art” rövidítése, amely magyarul „optikai művészetet” jelent. A titok kulcsa abban rejlik, hogy az ehhez az irányzathoz tartozó festők rendszerint optikai illúziót kívántak elérni a vásznon. Így hát a geometrikus formák és a színek kavalkádja olyan benyomást keltett, mintha a minták mozognának, úsznának.
Forrás: tate.org.uk
Az op art az 1950-es években szökkent szárba és az olyan absztrakt irányzatok voltak rá hatással, mint a szintén a szigorú látványvilágáról ismert konstruktivizmus vagy futurizmus.
Az irányzatot egészen pontosan a Le Mouvement elnevezésű párizsi kiállítás engedte útjára a kinetikus művészettel karöltve. Ez, az op arthoz szorosan kapcsolódó irányzat a műtárgyak mozgathatóságának művészeti értékére helyezte a hangsúlyt.
Az op art, habár szépművészeti értékét a mai napig vitatják, a hatvanas-hetvenes évekre az egész dizájnban megvetette a lábát. Képzeljük csak magunk elé a geometrikus, szemfényvesztő mintákat abból a korszakból, és máris érteni véljük, mekkora hatása is volt az op artnak a popkultúrára.
Forrás: jeparafurniture.co.id/
Őket jegyezd meg
A rövid életű, de még a nagy nevű New York-i MoMA-t is megjárt irányzat legfőbb képviselői közé tartozik Bridget Riley, Richard Anuszkiewicz, Larry Poons, Jeffrey Steele és Victor Vasarely. Utóbbi neve ismerősen csenghet, és nem véletlenül: az úriember neve valójában Vásárhelyi Győző volt, aki Magyarországon tanulta ki a Bauhaus csínját-bínját, majd költözött Párizsba, hogy ott népszerűsítse műveit.
Forrás: fineartamerica.com
Mára Vasarelyként ismeri az egész világ, és festményeit mind hazánkban, mind külföldön hét pecsét alatt őrzik. (Na jó, nem szó szerint, de jó néhány biztonsági őrön és kamerán át kell suhannunk ahhoz, hogy megkaparinthassuk a műveit.)
Miért fontos az op art?
Nos, azon kívül, hogy a 60-70'-es évek egész látványvilágát meghatározta (sőt, a mai napig fel-felbukkan a divatban), a művészetre is tagadhatatlanul nagy hatást gyakorolt. Ha nincs op art, nincs pop art, így pedig nagy valószínűséggel Andy Warhol nevét sem ismeri meg a világ.
Ráadásul a tudomány is sokat köszönhet az op art festőinek, hiszen a tudósok a mai napig előszeretettel veszik elő festményeiket, hogy az általuk kiváltott agyi működést tanulmányozzák.
Forrás: pinterest.com
Ha te is beleszerettél az op art szédítő szépségébe, akkor még most szólunk, hogy nálunk megfestheted a saját Vasarelyd!