A barlangrajzok ékes bizonyítékai, hogy az alkotás egyidős az emberiséggel. Az őskorban persze nem lehetett elugrani egy ápiszba, hogy a délutáni gyűjtögetős műszak előtt gyorsan beszerezzenek pár színes ceruzát, zsírkrétát és ecsetet. Szerencsére őskori rokonaink kreativitása nem ismert határokat.
A barlangok fala ideális vászonnak bizonyult, festőanyag is akadt, ráadásul a barlangon belül sokkal kisebb esély volt arra, hogy egy orvul felbukkanó kardfogú tigris vagy mammut megzavarja a békés pingálást. Lássuk, mi mindent tudtak meg a kutatók a világ egyik leghíresebb barlangrajzainak otthont adó Altamira barlangról.
Forrás: https://mymodernmet.com/altamira-cave-paintings/
Egy kis földrajz
Altamira. Kellően spanyolosan hangzik, ami nem véletlen, hiszen az őskor egyik legizgalmasabb “lelete” a spanyolországi Kantábriában található Santillana del Mar-ban bújik meg. A barlangban kezdetleges kőeszközök, faragott csontok és egyéb kézzel készített eszközök segítették a régészeket abban, hogy alaposan megismerjék a múlt titkait. Ám mivel ez a cikk a barlangrajzokról szól, nem fogunk nagy meglepetést okozni, ha eláruljuk: az UNESCO által világörökség részének kikáltott Altamirában a barlangrajzok sokkal érdekesebbek, mint a kőeszközök.
Az első barlangrajzot egy kislány szúrta ki
A barlangra egy helyi vadász figyelt fel 1868-ban, rögtön szólt is róla a barlang tulajdonosának, Marcelino de Sautuolának, aki viszont 8 évig magasról…szóval nem szentelt nagy figyelmet a felfedezésnek. 1876-ban mégis megnézte a barlangot, és unott vállrándítással nyugtázta, amit látott. Amikor aztán 2 évvelkésőbb Párizsban egy ásatáson járt, pont olyan faragott köveket mutattak neki, mint amik Altamirában is voltak: na ekkor esett le neki, hogy az ő barlangja nem átlagos.
Egy madridi régész vezetésével 1879-ben kezdődtek meg az ásatások, de eleinte csak állati csontokat és kisebb eszközöket találtak. Egyik nap Marcelino 8 éves kislánya is elkísérte őket a munkálatokra, és végül ő volt az, aki felfigyelt a barlang falán lévő egyik bölényre.
Forrás: https://mymodernmet.com/altamira-cave-paintings/
Pont mint Róma: a rajzok sem egy nap alatt készültek el
A barlangban talált tárgyak, valamint a falakon lévő rajzok elemzése alapján a szakértők arra jutottak, hogy Altamira legalább két különböző kultúrához tartozó ősembercsoportnak is otthont adott. A legújabb számítások szerint az első és az utolsó rajz elkészülte között minimum 10.000 év telt el, de vannak, akik szerint ez az intervallum akár 20.000 év is lehet.
Közel 300 méternyi “vászon”: állati, nem?
Forrás: https://mymodernmet.com/altamira-cave-paintings/
Többszörösen, ugyanis a rajzok között főleg állatokat találunk: bölények, lovak és szarvasok is “helyet kaptak” a barlangban, utóbbiból az egyik rajz közel 2 méteres. Az alkotásokat először többnyire belevésték a falba, majd fekete, vörös és lila festékkel színezték át.
Az Altamira egyébként majdnem 300 méter hosszú. Noha az emberek alapvetően a barlang szájánál éltek, falfestményeket szinte mindenhol találunk, még a mennyezeten is: néhány helyen több réteget is egymáson.
Az Altamiránál múzeum is nyílt, ha legközelebb Spanyolországban jársz, érdemes megnézni!