Eeeez nem az, aminek látszik! Legtöbbször ez a mondás valamilyen kétes helyzetben hangzik el, ám ezúttal bebizonyítjuk, hogy a képzőművészeti alkotásoktól sem áll olyan távol. És most nem azokra az életpillanatokra gondolunk, amikor egy-egy híres festő in flagranti nyitott rá a házastársára. Sokkal inkább azokra a szimbólumokra, amelyek távolról sem csak azt jelentik, amit elsőre gondolnál róluk. Noha a világtörténelem alkotás-arzenáljában számtalan többletjelentéssel ellátott ábrázolást találhatunk, ezúttal a középkor sziromcsodáinak titkairól rántjuk le a leplet!
De miért pont virágok?
A képzőművészek ecsettel zsonglőrködnek, nem betűkkel. Épp ezért olyan szimbólumokat kellett keresniük, amelyeket a nagyközönség ismeri és amelyeken keresztül mélyebb üzeneteket is közvetíteni tudnak. Sok egyéb mellett erre a virágok is kiválóan alkalmasak. Lássuk, hogyan lehet dekódolni a jelentésüket!
A vörös rózsa, és ami mögött van
Szerelem!!! - gondolhatnád magadtól, és nem is tévedsz, ugyanis a rózsa már a középkorban is a szerelem vízszintes kifejeződésének egyik jelképe volt. De a szex nem nyert kizárólagosságot, mivel a középkorban az ötszirmú piros rózsa sok esetben az uralkodó előtti tisztelgést is ábrázolta. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy III. Eduárd angol királynak ez a növény volt az egyik szimbóluma.
Apropó, piros színű virágok
Ha piros, akkor szerelem. Hát igen, vagy épp vér. Ha pedig a középkorban bóklászunk, ez utóbbi szimbolika sokkal helytállóbb, hiszen a piros szín jellemzően Jézus Krisztus vérére utal, vagyis közvetve arra, hogy Isten fia feláldozta magát az emberiségért.
A szakértők szerint bibliai jelentése van például a piros szegfűnek is. A szegfű görög eredetű szó, jelentése: “Isten virága”, ezáltal az isteni szeretetet jelképezve gyakran felbukkan olyan középkori alkotásokon, amelyek Szűz Mária és a Kis Jézus születésének történetét dolgozzák fel. Ha tehát ilyen témájú képet látsz, tudd, hogy a szegfű nem hasraütésszerűen került a vászonra, hanem fontos jelentése van!
A liliom sziromszentháromsága
Forrás: https://femina.hu/terasz/kozepkori-reneszansz-viragszimbolika/ / wikipedia.org
Oké, valószínűleg ritkán képzelsz magad elé egy kinyílt liliomot, ezért most eláruljuk: három szirma van. Ha pedig azt mondjuk, három, és a középkor nagyon is vallásos világában kell jelentés után keresgélni, nem nehéz kitalálni, hogy a három szirom a szentháromságot hivatott megjeleníteni. Az egyik szirom az Atyát, a másik a Fiút, a harmadik pedig a Szentléleket jeleníti meg.
Egyéb növényes utalások a festészetben
Padlizsán = gondolj egy padlizsános emotikonra. És most a jelentésére. Pajzán, nem igaz? Lám, van valami, ami a középkor óta sem változott, hiszen a tojásgyümölcsnek is hívott zöldség már sokszáz évvel ezelőtt is a férfiasság szimbóluma volt. Hát igen, nem a legújabb generáció találta fel a spanyol viaszt…
Baby fű = a botanikusok vélhetően nem így nevezik a földből éppenhogy kibújt sarjadó fűszálakat, de ettől még tény, hogy a parányi hajtások az ébredő természetet szimbolizálják. Ugyanez a jelentés társul egyébként a friss eper mellé is: mivel a szezonban ez az első gyümölcs, ami beérik, a festészetben is az új lehetőségek, az új kezdet jelképeként használják.
Szőlő & bor = az ősz fürtösen csábító gyümölcse az ősz egyik szimbóluma, a bor pedig – természetesen csak a vörös! – Krisztus vérének jelképe.
Természetesen a középkori festmények szimbólumrendszere rendkívül összetett és sokrétű, de a fentiek ismeretében egy lépéssel közelebb kerülhetsz ahhoz, hogy jobban megértsd a képen felbukkanó rejtett utalásokat is.