Régóta tudjuk: a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Mondjuk, aki igazán szeret enni, az egész biztosan hasonlóan gondolkodik az ebédről és a vacsoráról is. Mindazonáltal tény, hogy korgó gyomorral nekivágni a napnak nem a legjobb ötlet. Még akkor sem, ha valaki történetesen nem munkába készülődik, hanem egy zseniális olasz művész kiállítására, hogy szemrevételezze a legfrissebb alkotásait. Nos, egy szöuli diák nem hallgatott a táplálkozástudomány bölcs jótanácsaira, amelynek eredményeként olyat tett, amit a világ összes Minionja megirigyelne.
Banán, kálium és 150 ezer dollár
Tudjuk, hogy a banán egészséges. Meg hogy gyorsan csillapítja az éhséget és tele van olyan ásványi anyagokkal, amelyektől a szervezet lelkes örömködésbe kezd. És bár egy átlagos banán esetében mindez valóban igaz, vannak banánok, amelyek kiemelkednek az átlagos társaik közül.
Ilyen például az a banán is, amely a világhírű olasz művész, Maurizio Cattelan tárlatán műtárgyként került a látogatók elé. És pontosan ennek köszönheti, hogy a szakértők szerint banán létére is alsó hangon 150 ezer dollárt ér.
Nos, hát ezt a banánt kebelezte be az a szöuli diák, aki farkaséhesen érkezett a Leeum Művészeti Múzeumba.
Forrás: https://hu.euronews.com/2023/05/01/megette-a-mualkotast-egy-latogato-a-galeriaban-mert-ehes-volt
A diák persze észbe kapott, és miután rájött, hogy mit tett – vagy csak nem akarta, hogy a többi látogató elcsússzon egy banánhéjon – nem egyszerűséggel visszaragasztotta a falra az elfogyasztott gyümölcs sárga kültakaróját…
Véletlen vagy zseniális marketing fogás?
Lássuk be, az utóbbi valószínűbb. Főleg azért, mert a N.B.H-t (Nagy Banánevő Hadművelet) történetesen valaki videóra vette. Az 1 perces anyag persze villámsebességgel letartolta a közösségi médiát, így az is tudomást szerzett Cattelan banánjáról (pardon…), aki még sosem hallott a művészről.
Cattelan egyébként cseppet sem bánta a banán malőrt, vélhetően egyébként azért sem, mert az installációban tündöklő gyümölcsöt amúgy is 2-3 naponta cserélni kell annak érdekében, hogy elkerüljék “A falról lemászó rohadt banán” című hír megjelenését. Pót-banán tehát volt kéznél, így a szöuli diáknak sem kártérítést, sem büntetést nem kellett fizetnie.
Cattelanról dióhéjban
Maurizio Cattelan 1960-ban született, és szokatlan, gyakran megbotránkoztató alkotásaival vált híressé, még valamikor a 2000-es években. Egy alkalommal például (2008, Sydney) egy komplett kitömött lovat akasztott a mennyezetre: belegondolni is hajmeresztő, milyen látványt nyújthatott a plafonról lecsüngő patás.
Forrás: https://hu.euronews.com/2023/05/01/megette-a-mualkotast-egy-latogato-a-galeriaban-mert-ehes-volt
Érdekesség egyébként, hogy nem Szöulban történt az első banános incidens: 2019-ben, miután az ominózus műalkotás akkor 120 ezer dollárért (aprópénz a világ legdrágább festményei mellett) elkelt a miami Art Baselen, egy David Datuna nevű performanszművész nemes egyszerűséggel lekapta a banánt a falról.
Szerencsére akkor is volt kéznél egy másik banán, így a műalkotás voltaképp nem sérült.
Tanulság: tényleg mindennek annyi az értéke, amennyit az emberek tulajdonítanak neki!