A művészetek kedvelői valószínűleg a legnagyobb örömmel kószálnak múzeumokban, hogy az alkotásokat tanulmányozva többet megtudjanak egy-egy híres festő életéről és pemzlihagyatékáról.
Mindazonáltal a mostani vírushelyzet sajnos nem kompatibilis a tárlat látogatásokkal. Arról nem beszélve, hogy sokan vannak, akik első körben szívesebben ismerkednek meg a legparádésabb piktorok életművével úgy, hogy közben ki sem kell mozdulniuk az otthonukból. Nekik, valamint a koronamizéria miatt négy fal közé szorult művészetimádóknak gyűjtöttük össze azokat a festőkről szóló filmeket, amelyek garantáltan odaszegeznek a képernyő elé.
És mivel az ősz kellős közepét tapossuk, a filmnézést több mint ajánlott megspékelni egy kis sütőtökkrémlevessel, forró csokival vagy almás-fahéjas pitével. Vagy bármi más finomsággal, ami új szintre emeli a tévézés élményét.
Lássuk tehát, melyek azok a festői filmek, amelyeket mindenképp látni kell! Ha most azt hiszed, a felsorolásban ott lesz a Frida film is, tévedsz, hiszen írtunk már róla korábban itt.
Basquiat (1996)
Mennyire meglepő lenne, ha egy Basquiat címmel ellátott film a túró rudi receptjéről, és nem Jean-Michel Basquiat-ról szólna! De persze nem így van: a Julian Schnabel által rendezett film részletesen bemutatja Basquiat életútját, azt, hogy miképpen lett utcai graffitisből világszerte elismert festő. Sőt, azt is megtudhatod, hogy mi vezetett ahhoz, hogy Basquiat 1988-ban drogtúladagolás áldozata lett.
Ha pedig szereted a híres színészeket, jó helyen jársz. Azon túl, hogy Andy Warholt David Bowie alakítja, olyan menő színészek is felbukkannak a filmben, mint például Benicio Del Toro, Gary Oldman, Claire Forlani, Courtney Love, Christopher Walken, Willem Dafoe vagy épp Sam Rockwell.
Agónia és eksztázis (1965)
Az azonos című Irving Stone regény alapján készült film a zseniális polihisztor, Michelangelo, valamint II. Gyula pápa nem éppen vattacukor illatú kapcsolatát mutatja be. És, hogy mi volt a konfliktus fő oka? Meglepő, de a Sixtus-kápolna mennyezeti freskója.
Michelangelo szerepében Charlton Hestont láthatod, míg a pápát az a Rex Harrison alakítja, akit a My Fair Lady rajongók Professzor Higginsként a szívükbe zártak.
Habár a bemutató után a közönség annyira nem rajongott a filmért, a szakma 5 Oscar jelöléssel jutalmazta, úgyhogy mindenképp érdemes megnézni! És ha már a film a Itáliába repít el, nem haragszunk meg, ha az őszi kajákat lecseréled egy pizzára!
Edvard Munch (1976)
Mit szólnál egy egyedülálló dokumentumfilmhez a híres norvég festőről? Munch szerepében Geir Westby-t láthatod, a már férjezett szeretőjét pedig Gro Fraas alakítja. A filmből megismerheted Munch lelkivilágát, és azt, hogy milyen életesemények vezették az ecsetét, amikor például megfestette egyik leghíresebb alkotását, a Sikolyt.
A kritikusok odavannak az alkotásért, Ingmar Bergman egyenesen remekműnek titulálta! Neki pedig azért érdemes hinni, nem igaz?