Mindegy, hogy a haladó pemzliforgatók táborát erősíted, netán még csak óvatosan barátkozol az ecsetekkel, vannak olyan technikák, amelyek segítségével a fejlődés útjára léphetsz. Azt nem ígérjük, hogy a tippjeink betartásával holnapra Van Goghra alszod magad, de azt igen, hogy kipróbálod az alábbi praktikákat, javulni fog a kézügyességed, a látásmódod, sőt, a sikerélményeknek köszönhetően talán motivációból és inspirációból is több jut majd, mint amennyi eddig volt. Lássuk, mi mindennel lehet felturbózódni alkotásügyben.
Kísérletezz, avagy próbálj ki új eszközöket
Penge, blender, textil, henger vagy éppen az ujjad. Mindegy, melyikkel próbálkozol, új dolgokkal kísérletezni jó dolog. Igen, benne van a pakliban, hogy elsőre nem pont azt a végeredményt fogod elérni, amit elképzelsz, de az nem baj. A kitartó próbálkozás ugyanis nemcsak a kreativitásodat fejlesztheti (“Hát így nem működik, akkor megpróbálom máshogy.”), hanem a kézügyességedet is. A legjobb hozzáállás az, ha eleinte nem konkrétan festeni akarsz, egyszerűen csak játszol az eszközzel, próbálgatod a színeket, árnyékolási és ábrázolási lehetőségeket.
Tervezz, tervezz és tervezz!
Sokaknak okoz frusztrációt, hogy a lelki szemük MÉG nem elég éles, és nem tudják előre, hogy pontosan mit is szeretnének majd viszontlátni a vásznon. Nos, erre a problémára logikus és kézenfekvő megoldás az, ha többé-kevésbé részletesen megtervezed a festményt: akár az egészet, akár csak bizonyos részeit. A legzseniálisabb festők is gyakran dolgoznak így, miért ne léphetnél a nyomdokaikba?
Csak egy kicsit, de azt minden nap
Ha minden nap csak 20 percet sétálsz, az egy hónap alatt már kb. 600 perc, vagyis 10 órányi kényelmes tempójú mozgás, aminek már bőven érezheted a jótékony hatását. Az elv festésnél is jó trükk, főleg, ha azt érzed, hogy állandóan időhiánnyal küzdesz.
10 percet minden napból el lehet csenni egy kis ecsetkedésre: nem baj, ha olykor csak a koncepción dolgozol vagy esetleg a színeken töprengsz, biztosan fejlődni fogsz, és persze a képed is hamarabb elkészül majd!
Szemlélődj a természetben
Alkotóművészként voltaképpen csak olyat tudunk megfesteni, ami valamilyen formában már létezik a természetben. Igen, ez még a legelvontabb absztrakt festmények esetében is igaz. Pontosan ezért érdemes időnként kiülni a természetbe (hideg hónapokban némi takaróval és forró csokoládéval vagy forró teával kiegészülve), és csak figyelni. Figyelni, hogy milyen formák vesznek körül, hogy miként kunkorodik a fák ága vagy épp hogyan támaszkodnak egymáson a kövek. Mindegy, hogy csak szemlélődsz, esetleg skicceket készítesz vagy fényképezel: a lényeg, hogy élesíted az érzékszerveidet. Ha rendszeresen trenírozod őket, alkotás közben is jobban fognak működni.
Képzeld el, megéri elképzelni!
Kép-zel: szemléletes kifejezés. Mielőtt munkához látsz – mindegy, hogy új képet kezdesz vagy egy meglévőn dolgozol – hunyd le egy kicsit a szemed, és képzeld el, hogy mit és hogyan szeretnél alkotni. Gondold végig a részleteket, és egy picit idézd fel magadban azt az elégedettség érzést, ami akkor jelenik meg benned, amikor valami nagyon-nagyon jól sikerül. Banálisan hangzik? Lehet, de próbáld ki, és meglátod, hogy működik!