A festés nem csupán művészet, hanem egy szakma is. Épp ezért vannak olyan festőkellékek, amelyek nélkülözhetetlenek a művészek számára. Az ecseten és a vásznon túl a cikkben most olyan eszközöket mutatunk meg neked, amelyekről talán még nem is hallottál.
#1 Különböző ecsetek
Ez az a festőkellék, amit mindenki egyből, hasraütésszerűen rávágna. A “kezdők örömére” nagyon sokféle, különböző típusú ecset létezik. Szerencsére amilyen bonyolultnak tűnik elsőre, annyira egyszerű, és magától értetődő lesz a későbbiekben, hogy milyen festéshez, milyen ecsetet használj.
A népszerű akril festményekhez például mindenképp akril ecset szükséges.
A lapos típusú ecset például vastagabb vonalakhoz, illetve nagyobb felületek megfestéséhez kell. Ehhez képest a kör ecsettel már a vékonyabb vonalakat, és a kontúrokat festheted meg.
A legyező ecset pedig kiválóan alkalmas arra, hogy létrehozd vele a fák lombjait, a leveleket, illetve segít abban is, hogy összedolgozd a kontúrokat. A macskanyelv ecset a pittorico technikához alkalmas, míg a filbert ecset eltér a többitől: kerekített formájú, épp ezért könnyű vele dolgozni és a kezdők is kiválóan alkalmazhatják.
#2 Festőpaletta
A másik gyakori festőkellék a festőpaletta, amely nélkül (szinte) lehetetlen festeni. A paletták ugyancsak nagy szórást mutatnak, habár ezek leginkább formában, és anyaghasználatban térnek el. Attól függően, melyik szimpatikus, választhatsz fából, műanyagból vagy fémből készült festőpalettát is.
Ezenkívül annak olyan változatok, amelyek teljesen simák, míg mások több mélyedéssel és rekesszel is rendelkeznek. A mélyedésekbe a különböző színű festékeket teheted, míg a rekeszekben tetszőlegesen összekeverheted a színeket.
#3 Festőállvány
A festőállvány talán az egyik legdrágább a festőkellékek közül, épp ezért jó, ha vásárlás előtt bizonyos dolgokat mérlegel az ember. Itt a munkamódszeredet és a preferált festési stílust is érdemes figyelembe venned. Amennyiben például a fent említett akrilfestéket vagy vízfestéket használsz, a legcélszerűbb, ha asztali állványt választasz.
Amennyiben leginkább pasztell- vagy olajfestményeket szeretnél készíteni, akkor egy A- vagy H álló állvány beszerzését javasoljuk. Persze létezik hordozható festőállvány is, leginkább azok számára, akik kültéri kompozíciókat festenek.
A festőállvány anyagát tekintve lehet fa és fém is, a kettő közül leginkább az előbbit preferálják.
#4 Papírok, kartonok, illetve vásznak
Az, hogy mire fest az ember szintén rendkívül fontos, hiszen egy jól megválasztott papírral sokkal könnyebbé lehet tenni a dolgot.
Az olajfestő kartonok természetesen az olajfestéshez, míg az akvarell kartonok az akvarell festéshez használatosak. Az akvarell papír népszerű megoldás: ez egy vastagabb papírlapot takar, amely elbírja a víz súlyát is.
Vásznat tekintve pedig választhatsz a feszített- és a kasírozott vásznak közül is.
#5 Festék
A festőkellékek közül természetesen maga a festék fajtája az egyik legkardinálisabb kérdés.
A tempera a latin temperare szóból ered, melynek jelentése: keverni. Festés közben vízzel kell hígítani, de utána a száradás után már nem hígítható.
A vízfesték az a festőkellék, amellyel minden óvodás és kisiskolás először találkozik. Aki már túllépett ezen a korszakon, és szeretne komolyabban foglalkozni a festéssel, érdemes művészellátókban kapható, prémium vízfestéket beszereznie, ezek ugyanis igencsak magas minőséget képviselnek. Kültéri festés esetére a hordozható, táblás megoldást javasoljuk, beltérre azonban ideális lehet a tubusos változat.
Az akril festék gyorsan szárad, és száradás után már csak átfestéssel javítható. A segítségével nagyon szép, izgalmas kompozíciókat hozhatsz létre.
Az akvarell festék a vízfestés egyik fajtája. A festéket hígítva kenik fel az előzőleg megnedvesített akvarell papírra, amelynek segítségével többek között remek tájképeket lehet készíteni.
Habár a következő két festőkellék nem feltétlenül elengedhetetlenek, a különlegességük, valamint a praktikusságuk miatt azonban mindenképp itt a helyük a listában.
#6 Festőkés
A festőkés egy régi-új festőkellék, amely tulajdonképpen leginkább egy spaklihoz hasonlít. Nem vág, nem éles, segítségével sűrűn felviheted az anyagot a vászonra, ugyanakkor vissza is kaparhatod vele. Tájképek esetén például a hegyek festésénél nagyon hasznos lehet.
#7 Festőbot
Előfordult már, hogy a finom ecsetvonásoknál, az apró részleteknél remegni kezdett a kezed és hozzáért a vászonhoz? Ahhoz, hogy ezt elkerüld, a festőbot jelenti a megoldást, ami megtámasztja a kezet és stabilan tartja. Az alábbi angol nyelvű videón például nagyon jól látszik, mennyire hasznos kis eszközről van szó.
Szerencsére, ha igazi élményfestésre vágysz, nem kell külön-külön beszerezned az összes festőkelléket, hiszen ha ellátogatsz valamely helyszínünkre, mindent biztosítunk neked!