Bizonyos szempontból nem kell meglepődni azon, hogy a művészek között is találunk olyanokat, akik olykor igencsak sokkoló megnyilvánulásokkal borzolják a kedélyeket. Ha ugyanis teljesen “épeszűek” lennének / lettek volna, valószínűleg nem tudták volna ennyi izgalmas alkotással elkápráztatni a publikumot.
Cikkünk egyik szereplőjéről talán még sosem hallottál, de hát van ennél jobb alkalom arra, hogy megismerkedj vele?!
Gustav Klimt és a vizelet
Nem, nem elírásról van szó. Klimt ugyanis előszeretettel használt vizeletet a munkássága során. A jó hír az, hogy legalább nem a sajátjával dolgozott. A rossz hír az, hogy helyette a macskáktól csente el eme folyékony végterméket. Mielőtt azonban kifejtenénk azt, hogy mégis mire kellett neki ez a furcsa folyadék, beszéljünk egy kicsit a macskákról.
Forrás: https://theartofeducation.edu/2016/01/12/10-weird-and-wonderful-art-history-stories-you-need-to-know/
Klimt megszállott macskamániás volt, olyannyira, hogy a stúdiójában mindig jó néhány Mr. és Mrs. Miaú kóricált. Nem véletlen, hogy ő lett a “Crazy Cat Lady”, vagyis a “hibbant macskás nő” férfi verziójának megtestesítője.
No, de nem borzoljuk tovább a kedélyeket, eláruljuk, mire használta a mester a macskák vizeletét. Most, hogy tévés showműsorok szavazását megszégyenítően felcsigáztuk a kedélyeket, íme Klimt habókos innovációja. Gustav Klimt rendszeresen spriccelte a macskákból távozó “folyékony aranyat” a vázlataira, mivel szent meggyőződése volt, hogy a cicák bűzös nektárja a létező legjobb fixáló. Habár belegondolni sem merünk abba, milyen szag téblábolhatott a stúdiójában, amikor bevetette ezt a “csodaszert”, az ötletében nem a bűz volt a legrosszabb. Mint kiderült, a kis trükkje annyira nem volt hatékony, amelynek eredményeképp jó eséllyel több olyan alkotása is megsemmisült, ami mára milliókat érne.
Sandy Skoglund és a baconszalonna esete
Sandy Skoglund vezetékneve vígan eldíszeleghetne egy IKEÁS bútor cimkéjén is, mindazonáltal az égvilágon semmi köze nincs Svédországhoz, ugyanis Amerikában született.
Magyarországon valószínűleg kevesebben ismerik a nevét, holott a szürrealista művésznő számos izgalmas installációval és alkotással lepte meg a közönséget. Az a specialitása, hogy berendez egy-egy helyiséget valamilyen téma szerint, majd – a gyakran élő modelleket is tartalmazó – összeállítást lefényképezi. A kompzíciók jellemzően vagy bikavadítóan színpompásak vagy letisztultan monokrómok. Bármelyikről is legyen szó, elkészítésük többnyire hónapokat vesz igénybe.
Forrás: https://www.foodiggity.com/behold-the-bacon-room/
Skoglund (de tényleg kéne neki egy IKEÁS bútor!!!), akinek egyik legismertebb alkotása a “Radioaktív macskák” nevet viseli, immár 40 éve készít különféle installációkat. És bár az imént említettük, hogy többnyire hónapokat dologzik egy-egy alkotásán, természetesen akad kivétel is. Például akkor, amikor a kiállítandó objektum erősen romlandó. Bizony, volt olyan, hogy Sandy még-mindig-nem-IKEA Skoglund nyers baconszalonnából vagy nyers marhahúsból varázsolt remekművet. Hab a tortán – vagyis inkább extra pörc a szalonnán – hogy a baconos installáció esetében élő embereket tekert be a tükörtojásba való ízorgiával. Hmmm: nyami vagy nem nyami, az itt a kérdés?
A híres művészek furcsa szokásairól szóló listát természetesen lehetne még folytatni, és fogjuk is, nem kérdés!