Reggeli rutin. Nehéz eldönteni, hogy a YouTube-ot elárasztó rutinvideók után lehet-e még komolyan beszélni erről a témáról anélkül, hogy az olvasók fejében lehetetlenül tökéletesre komponált hálószobák, nappalik és konyhák képe jelenjen meg. És naná, hogy lehet! A reggeli rutin ugyanis valóban rendkívül fontos dolog, amire a híres emberek és az üzleti élet legjelentősebb képviselői is esküsznek. Esetükben a reggeli rutin legtöbbször hajnali keléssel kezdődik (juj!), ám a híres alkotóknál ez nem törvényszerű: a szürrealisták például többnyire lendületesen átaludták a reggeli órákat, és csak késő délután vagy este ragadtak ecsetet.
Salvador Dalí és az ő festői önbizalma
Teljesen érthető lenne azt gondolni, hogy az ágyból kikelve Savador Dalí első dolga az volt, hogy kackiásra simítsa ikonikus bajuszát, ám ennél sokkal érdekesebb dolgot tett: rituálisan megsimogatta a saját egóját. 1953-ban azt írta magáról, hogy reggel, ébredés után először mindig örül egy kicsit annak, hogy ő Salvador Dalí. Ezt követően őszinte kíváncsisággal megkérdezi magától, hogy vajon aznap milyen csodálatos dolgot fog véghezvinni?
Zseniális hozzáállás egy produktív naphoz!
Forrás: Salvador Dali, surrealist painter, in bed. Photo by Bettmann, via Getty Images.
Andy Warhol és a baráti telefonhívás
Andy Warhol esetében nem ismerjük az összes reggelének rutinját, azt azonban tudni lehet, hogy 1976 és ‘87 között minden hétköznap reggel 9 óra tájban felhívta egy barátnőjét, Pat Hackettet, hogy beszámoljon neki az előző nap eseményeiről. A dolog érdekessége, hogy ezek a beszégetések eredetileg azt a célt szolgálták, hogy Warhol bediktálja az előző nap kiadásait, mivel az adóhatóság 1972 óta folyamatosan ellenőrizte a pénzügyeit. A diskurzusok azonban egy idő után túlmutattak a centeken, és valódi, olykor akár 2 órás baráti eszmecserévé alakultak át.
Ezt követően Warhol lezuhanyozott, felöltözött, majd két tacskójával együtt lement az elsó szintre, a konyhába, ahol a házvezetőivel együtt megreggelizett. A délelőtt további részét vásárolgatással töltötte: ilyenkor általában a Madison Avenue aukciós házaiban vagy Village valamelyik antikvitásában volt fellelhető.
Joan Miró és a reggelek szentsége
Miró szigorúan ragaszkodott a reggeli rutinjához, és az elsődleges motivációja nem a hatékonyság előkészítése volt: csupán attól félt, ha eltér a megszokottól, visszatérhet a depressziója, amellyel 18 éves kora előtt megkeserítette az életét.
Minden nap reggel 6-kor kelt, forró fürdőt vett, majd a reggeli kávéja mellé kizárólag könnyű pirítóst ropogtatott. Ezt követően leült a vászon elé és pontosan déli 12 óráig festett. Délben aztán magára hagyta a stúdióját, és szigorúan 1 órán keresztül valamilyen testmozgást végzett, amely, véleménye szerint, kritikus szerepet játszott abban, hogy kordában tartsa a hangulatát. És hogy mi mindent sportolt? Barcelonában ugrókötelezett és svéd tornagyakorlatokat végzett, Párizsban boxolt, amikor pedig vakációzni ment Katalóniába, úszott és kocogott a tengerparton.
Nem állítjuk, hogy Dalí, Warhol és Miró sikeres életútjának oka a reggeli rutinban keresendő, azonban egy próbát igazán megér, hogy Te is kialakíts magadnak egy inspiráló napkezdést!