Rajzolj le egy lovat. Milyen lesz? Ha a te megoldásod egy kusza téglalap (test), négy pálcika, bumszlival a végén (láb és paták), néhány kunkori vonal (farok) és egy-két háromszöggel ellátott ellipszis a téglalap egyik felén (fej és fül), akkor te sem állítottad még rajz-hadrendbe a jobb agyféltekédet. A jó hír az, hogy ha kicsit is élvezed az alkotás folyamatát, és szeretsz színezni, festeni és kézműveskedni, akkor a jobb agyféltekés rajzolással rövid idő alatt megtanulhatod, hogyan lehet kockapaci helyett pompásan élethű paripát kanyarítani a papírra.
A módszert nem tudjuk írásban átadni, de mesélünk róla egy kicsit, hátha kedvet kapsz egy tanfolyamhoz!
A jobb agyféltekés rajzolás: a módszer esszenciája
Betty Edwards. Az ő érdeme, hogy ma már senkinek sem kell beérnie a kockalovakkal. Egy Los Angeles-i gimnáziumban tanított rajzot, amikor elkezdett azon gondolkozni, hogy vajon mi az oka annak, hogy a diákok valójában nem azt rajzolják le, amit igazából látnak. Például, pontosan tudják, hogy egy csésze alja bizony íves, ám a papírra mégis egyenes vonalat húznak.
És a megoldás pontosan ez volt: az emberek egy része nem látja, pontosabban fogalmazva nem tudja meglátni azt, ami előtte van. A probléma gyökere tehát a látásmód: ha azt sikerül megváltoztatni, a csésze is életre kel a papíron.
Betty elkezdett kutatni a témában, mígnem rátalált a később Nobel-díjjal kitüntetett pszichobiológus, Roger W. Sperry munkásságára, amelyből kiderült, hogy az emberi agy két agyféltekéje eltérő gondolkodásmódot használ. Az egyiket inkább elemző-, a másik pedig észlelő és a vizuális beállítottság jellemzi. Az emberek alapvetően vagy egyiket vagy másikat használják dominánsan.
Az új infomációk alapján Betty Edwards kidolgozott egy saját módszert, amelynek segítségével bárkit meg lehet tanítani arra, hogy a jobb agyféltekéjével gondolkodjon. Az eredmény? Egy azóta 2.5 millió példányszámban elkelt könyv, és világszerte több millió boldog ember, aki a módszer segítségével megtanult szépen rajzolni!
Válts balról jobbra!
A módszer lényege a szunnyadó jobb agyfélteke felébresztése. A rajztanfolyamon megtanulhatod, hogyan lehet előtérbe helyezni a jobb agyfélteke vizuális, átfogó és, ami a legfontosabb, előítéletmentesen tiszta működésmódját. Mindezt különféle gyakorlatokon keresztül lehet elérni, és az érdekesség az, hogy ezen gyakorlatokhoz semmi extra tehetség nem kell. Ha a kéz-szem koordinációd rendben van, és tudsz kézzel írni, akkor a kézügyességed tökéletesen alkalmas arra, hogy elsajátítsd a technikát.
A tanfolyamon megtanulod észlelni és alaposan megfigyelni a tárgyak szélét, a tereket, a fény és az árnyék játékát, valamint azt is megmutatják, hogyan tudod a maguk teljességében látni a dolgokat. A fejlődés garantált: ha egymás mellé teszed a tanfolyam első és utolsó rajzát, a különbség jó eséllyel égbekiáltó lesz!
Ha kedved támadt egy jobb agyféltekés tanfolyamhoz, böngészd át az internetet, ma már minden nagyobb városban indulnak képzések!