A festmények szép alkotások. És sajnos van, aki ezt túlságosan is így gondolja. Mondjuk olyannyira, hogy rafinált módon meglovasítják az adott képet. Ha pedig mindezt elég ügyesen teszik – márpedig nagyon úgy tűnik, hogy néhányan kifejezetten profik – akkor a legjobb nagyítóval felfegyverkezett nyomozók sem tudnak a mesterművek nyomára bukkanni. Szerencsére, mindez nem jelenti azt, hogy sosem gyönyörködhetünk az említett pemzlicsodákban. És bár az eredeti verziók holléte továbbra is kérdéses, a virtuális térben bármikor megcsodálhatjuk az orvul eltulajdonított képeket, akár az otthonunkban is.
Forrás: https://www.samsung.com/hu/explore/entertainment/missing-masterpieces-and-lost-art-on-the-frame/
Néhány éve az egyik neves tévé márka létrehozott egy Eltűnt Remekművek címet viselő kiállítást (csak bizonyos TV típus tulajdonosai tudták megtekinteni), amelynek nem csupán az edukáció és szórakoztatás volt a célja, hanem az is, hogy hozzájáruljon az eltűnt alkotások megtalálásához.
Eltűnt festmények nyomában
A virtuális kiállítást tehát nemcsak arra is használták, hogy bemutassák az ellopott képeket, hanem arra is, hogy közelebb kerüljenek a rejtély felgöngyölításéhez. A szakértők szerint – bár elsőre talán furcsának tűnhet, hogy az “átlag emberek” segítségével meg lehet találni egy-egy műkincset – valójában gyakran előfordul, hogy pont az általuk szerzett információmorzsák segítenek megoldani egy ügyet.
Híres eltűnt festmények: irigyeljük a tolvajokat!
A képcsenő lókötőknek kiváló ízlése van, mutatunk is két festményt, amelynek holléte jelenleg is kérdéses.
Paul Cézanne: Kilátás az Auvers-sur-Oise-re
Forrás: https://www.octogon.hu/design/a-vilag-eltunt-remekmuvei-egy-virtualis-kiallitason/
Nem lehet rossz egy valódi Cézanne társaságában elkortyolni a reggeli kávét. Azon túl, hogy a képtolvaj minden bizonnyal nem az otthonában tartja az ominózus műkincset, az Egyesült Királyságból ellopott festmény kétségkívül Cézanne egyik legismertebb alkotása.
A festményt 1999 szilveszterén lopták el, nem is akárhogy. A hadművelethez ugyanis füstbomba is kellett: a füst szétterjedt az épületben, eltakarta a kamerákat, ráadásul a személyzet azt hitte tűz van, így a rendőrség helyett a tűzoltókat riasztották. Az eredmény pedig: volt Cézanne, nincs Cézanne!
William Blake: Utolsó ítélet
Nagyon úgy tűnik, hogy nem jó buli híres festménynek lenni az Egyesült Királyságban. Ha az Utolsó ítéletről Michelangelóra jut eszedbe, jól asszociálsz, Blake is így volt vele. Képét a reneszánsz polihisztor Sixtus-kápolnában találhtató freskója ihlette. Az 1810-as azonban végzetes esztendővé vált a kép számára: ahelyett, hogy egy kiállításon bemutatkozhatott volna a nagyérdeműnek, sajnos ellopták, még mielőtt “színpadra léphetett volna”.
Noha az eltűnt festmények meglehetősen ritkán szoktak csak úgy előkerülni, a szakértők bíznak benne, hogy előbb-utóbb minden nagyrabecsült alkotás megkerül. Ha pedig véletlenül valamilyen fontos információ birtokába jutsz, már tudod a leckét: ne habozz, bátran add le a drótot a hivatalos szerveknek, lehet, hogy pont a Te bejelentésed segít felgöngyölíteni egy ügyet!