Plein Air: tükörfordításban annyit jelent “nyílt levegő”. Ami ugyebár arra utal, hogy plein air festmények esszenciája abban rejlik, hogy a szabadban festik meg őket. Mert a szabadban alkotni élmény. Életérzés. Ha ecsetforgatás közben időnként egy kósza szellő simít végig a hajtincseken és olykor egy-egy zümmögő bogár döngicsélése is besegít a múzsának, abból csak csodák születhetnek.
A világ tele van zseniális Plein Air festményekkel, most hozunk kettőt, ami bár híres, talán egy hangyányival kevesebben ismerik. És a cikk végén van egy bónusz ötletünk is festés ügyben!
Monet, impresszionizmus & plein air
Claude Monet nevének hallatán az agytekervények egy része egyből azt kiáltja: “tudom, tudoooom, a Tavirózsás pasas!”. És milyen igaz, Monet tényleg a “Tavirózsás pasas", ám azért vannak más híres alkotásai. Például a “Nők a kertben” címet viselő festménye, amely, azon túl, hogy az impresszionizmus stílusjegyeit is magán viseli, ékes példája a Plein Air festészetnek.
Van rajta minden, ami szép: ragyogó nyári nap, természet, buja fák, néhány kósza sziromcsoda és bokréta, no és persze gyönyörű nők. Monet tudott élni: ennél több nem nagyon kell egy tökéletes naphoz. Jó, esetleg talán néhány finom falat, de az idillt elnézve simán el tudjuk képzelni, hogy a bokrok mögött egy gazdagon megterített pikniktakaró csücsül a földön.
Forrás: https://www.irodalmiradio.hu/femis/muveszetek/4muveszek/m_menu/monet/02monet.htm
Camille Pissarro, a világrekorder
Pissarro különlegessége, hogy ő az egyetlen impresszionista festő, akinek a műveit a világ összes, azaz mind a 8 impresszionista kiállításán bemutatták. A Plein Air területén is jeleskedett, passziója volt, hogy minden nap ugyanakkor ment ki a szabadba festeni.
Ha a világ összes impresszionista tárlata ekkora örömmel ajánlotta fel neki a szabad falfelületeit, senki nem fog meglepődni, ha eláruljuk, hogy sok híres alkotás köthető hozzá.
Ilyen például a Piros tetők címet viselő festmény is, amelyen – minő meglepetés – piros tetős házakat lehet látni. No és persze a rozsda ezer árnyalatában tündöklő faleveleket meg őszülő fákat: a tájat elnézve a festési folyamat legalább olyan kellemes lehetett, mint amilyen élményteli az elkészült alkotásban gyönyörködni.
Forrás: https://hu.painting-planet.com/piros-tetok-camille-pissarro/
Legyél Te is plein air festő
Oké, van rá némi esély, hogy nem te leszel a következő Szinyei, de nem is ez a lényeg. A szabadtéri alkotás ugyanis varázslatos módon feltölti a hétköznapok során lemerült lélek akkumulátorait. És bár a Plein Air jegyében “hivatalosan” a tájat kellene megörökíteni, a 21. században szerintünk ér egy kicsit “csalni.” Ha nem bízol eléggé a kézügyességedben, fogj egy számfestő készletet, telepedj le egy pokrócra, és élvezd, hogy az ecsetcsücsökkel való pettyezésnek köszönhetően szép lassan életre kel az előrajzolt kép. Ha ragaszkodsz az autentikussághoz, válassz egyet a tájképek közül, és akkor mégiscsak valami olyat festesz, aminek köze van a természethez.