Megvan az az érzés, amikor rápillantasz egy festményre, és már tudod is, melyik stílus alkotóinak remekművét látod? Ha eddig rendre elvesztél a különféle izmusok és egyéb pemzlicifraságok szóbirodalmában, fellélegezhetsz! Legújabb cikksorozatunkban végigvesszük az összes festészeti stílust, hogy egyetlen ecsetvonásról felismerd őket!
Ezúttal a konstruktivizmus esszenciáját szemrevételezzük!
"...a mértani alak a rajz lényege. A mértan - a térnek, a tér arányainak és kapcsolatainak tudománya - mindig is a festészet alapvető szabálya volt. A mértan az a képzőművészetnek, ami a nyelvtan az irodalomnak." (Apollinaire)
Apollinaire pazarul összefoglalta a lényeget, de azért van itt még néhány információmorzsa, amit nem árt tudni!
Konstruktvizmus - már megint egy absztrakt irányzat
Nem az absztrakt expresszionizmus az egyetlen irányzat, ami az absztrakció, vagyis az elvonatkoztatás fontosságát állítja a művészet origójába.
“Beszélni kicsi orosz?” Ez kulcskérdés, ha a konstruktivizmus autentikus tanulmányozásáról van szó. Jóllehet a stílusirányzat Hollandiában és Németországban is öblös kockaléptekkel hódította meg a művészet világát, kétségkívül a kaviár, a vodka és a matrjoska babák földjén élte virágkorát. Már csak az időszakot kell belőni hozzá: nos, a konstruktivizmus 1910-ben született, és 1935-ben távozott az élők sorából. Tette mindezt oly’ eleganciával, hogy az utókor még sokáig nem tudott szabadulni a hatásától. De erről majd később!
Szovjet konstruktivista plakát
Anyagok és formák konstruktivista köntösben
Nem a konstruktivizmus az egyetlen művészeti irányzat, amely nem tudott szabadulni a geometriai formák bűvkörétől. Ám amíg Picasso jó barátja, a kubizmus, inkább a tárgyak és alakok geometrikus “kiterítésével” bűvölte el a publikumot, addig a konstruktivizmus a szerkezeti összetevők, a terek és a síkok hangsúlyozásával örvendeztetett.
Nem meglepő, hogy mivel időben az első világháború előtti és alatti vészterhes évekről beszélünk, a konstruktivista alkotók az egyensúlyt, a nyugalmat és a racionális rend trióját igyekeztek vászonra vinni. Ironikus és irigylésre méltó, hogy miközben a világ puskaporos hordóként forrongott, egy ecsettel könnyedén megteremthették a béka hangulatát.
Ha pedig az a kérdés, hogy miről ismerszik meg egy konstruktivista festmény, a szigorú mértani formákra és a zárt, arányos szerkesztésre érdemes odafigyelni. Színhasználat tekintetében az Afremovi szivárványpaletta ellentéte jellemzi az irányzatot, vagyis főként a fehér, és a három alapszín használata.
Kreatív kikacsintás: tudtad, hogy Afremovot nálunk is festhetsz? ;)
Konstruktivizmus 3 dimenzióban
A 20. századi stílusirányzat nem csak a festőket babonázta meg, hanem a művészetek egyéb képviselőit, így például a szobrászokat is. Ők a vászon kereteitől elrugaszkodva fa, öveg, vas, réz, bronz és cement segítségével alkottak. És miről ismerszik meg egy konstruktivista szoborműalkotás? A dinamika illúziójától, a spirális, lineárisan megmunkált felületekről
Az irányzat hatása és neves képviselői
Habár a konstruktivizmus dicsfénye 1935-ben kihunyt, nagy hatással volt az utókorra. Nélküle valószínűleg nem született volna meg a neoplaszticizmus és a szuprematizmus. Sőt, a Bauhaus sem. No nem a barkácsáruház, hanem az építészeti stílus.
Ha pedig egy intelligens társaságban szeretnél csak úgy lazán bedobni néhány konstruktivista festőt, első körben Liszickij, Albers és Malevics nevét érdemes megjegyezni!