Azt mondják, a méret nem számít. Igaz ez például a világ legkisebb képeire. Lenyűgöző alkotásokról van szó, amelyek nemcsak azért olyan izgalmasak, mert parányi méretük ellenére is bámulatosan aprólékos kidolgozással büszkélkedhetnek, hanem azért is, mert ha például valaki felcsapna műkincstolvajnak, egy néhány apró képpel sokkal egyszerűbb kislattyogni egy múzeumból, mint mondjuk ártatlan arccal bizonygatni, hogy ez az összetekert vászonpiskóta itt a hónod alatt bizony nem az Utolsó vacsora…
A középkor kicsi kincse a Limbourg fivérektől
A Limbourg fivérek, alias Herman, Pol és Jan alapvetően a gótika képviselői, de nagy hatással volt rájuk a flamand festészet is. Az úgy nevezett Hóráskönyv egy miniatúra kollekció, ha úgy tetszik, amely Jézus hősiességét mutatja be a Passió stációin keresztül.
Forrás: https://www.catawiki.com/en/stories/4925-5-of-the-smallest-paintings-in-history
A gyűjtemény 131 darab miniatúrát tartalmaz, amelyek elképesztő részletgazdagsággal mutatják be a korabeli mindennapokat.
A Limbourg testvérek miniatúrái művészi szempontból is jelentősek, de művelődéstörténeti jelentőségük is elvitathatatlan. Nemcsak koruk emberének gondolkodásmódját tükrözik, hanem a szokásaikat, öltözködésüket, mindennapi tevékenységeiket és tárgyaikat is bemutatják. Mi több, a középkor társadalmának megváltoztathatatlan, "Istentől rendelt" hierarchiáját is kiválóan érzékeltetik.
A Trés Riches Heures du Duc de Berry kódex 1410 körül készült el, a benne lévő alkotások pedig 21.5 x 30 centisek, vagyis körülbelül akkorák, mint egy A4-es papír. Bizony-bizony, valóban könnyű festményekről van szó!
Egy nagyszerű festő apró önarcképe
Forrás: https://www.catawiki.com/en/stories/4925-5-of-the-smallest-paintings-in-history
Rembrandt van Rijn a barokk szelfi nagymestere volt, amit a fotográfia létezése híján ecsettel tudott megvalósítani. Közel 100 önarcképet festett, de a szóban forgó piktúra nemcsak azért érdekes, mert kicsi, hanem a története miatt is.
A 15x12.2 centis festményt Rotterdamban vásárolták meg, mindössze 35 guldenért. Ezt követően a kép több gyűjteménybe is bekerült, míg végül 1956-ban a stockholmi Nationalmuseumban állították ki sok más képzőművészeti alkotás társaságában.
2000 decemberében azonban fegyveres rablók úgy döntöttek, nem akarnak üres kézzel távozni a múzeumból, és 3 festményt is magukkal vittek, köztük ezt a miniatűrt is. (Ugye, ugye, nem véletlenül mondtuk, hogy az enyves kezű bűnözők számára hatalmas ajándék egy ilyen pici festmény?!)
Szerencsére, 2005-ben sikerült kézre keríteni az elkövetőket, és a másik két kép mellett a Rembrandt önarckép is megkerült.
Konklúzió: kicsi festményeket izgalmas készíteni, de ha értékes darabokról van szó, nagyon-nagyon kell rájuk vigyázni!