Az impresszionizmus egyik nagyágyúja idén ősszel belekóstol a budapesti életérzésbe, persze csak amolyan klasszikus, kiállításos értelemben, ugyanis az elkövetkező hónapokban a Szépművészeti Múzeum megtelik Renoir hangulattal. A párizsi Musée d’Orsay, illetve a Musée de l’Orangerie együttműködésével létrejövő tárlaton a francia festő élvezheti a rivaldafényt. No és persze a látogatók, akik szeptember 22-től egészen január 7-ig gyönyörködhetnek Renoir legizgalmasabb alkotásaiban.
Forrás: https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/renoir-a-festo-es-modelljei/
Renoir: élethű hangulat a vásznon
Vannak írók, akik mesteri pontossággal tudják szavakba önteni az emberek érzéseit. És vannak festők, akik mindezt egy ecsettel valósítják meg; csak épp papír helyett a vásznon: Renoir is közéjük tartozik, festményei egyedülálló módon mutatják be az emberek életének látszólag nüansznyi, mégis nagyon is valóságos rezdüléseit. Festményeinek alakjai majd’ megszólalnak, így a szemlélő úgy érezheti, maga is részese az eseményeknek, sőt, aki kicsit hagyja, hogy magával ragadja a képek hangulata, azt is kitalálhatja, hogy mi áll a vásznon szereplő alakok fejében.
A mostani kiállításon Renoir teljes munkásságába betekintést nyerhetünk, méghozzá kronologikus sorrendben.
Forrás: https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/renoir-a-festo-es-modelljei/
Több mint impresszionizmus: 60 év képekbe sűrítve
Irigylésre méltó dolog festőművésznek lenni, hiszen ha a pemzliforgatási vágy tehetséggel is párosul – ahogy Renoirnál is – a képek egyfajta naplóbejegyzésnek is tekinthetőek, amelyek valamilyen formában segítenek megőrizni az alkotó emlékeit, benyomásait és élményeit az utókor számára.
Az első termekben a művész legelső alkotásaiban merülhetünk el, ráadásul a tárlat tematikus is, így külön helyiségekben csodálhatjuk meg az egyes festményeket, szobrokat és grafikákat.
Forrás: https://www.szepmuveszeti.hu/kiallitasok/renoir-a-festo-es-modelljei/
Renoirt könnyű belesuvasztani az impresszionizmus kategóriájába, ugyanakkor tény, hogy közel 6 évtizedes munkássága során bőven túlnőtt a stílusirányzaton, amelynek következtében a 19. század utolsó éveiben búcsút intett az impresszionista ecsetvonásoknak. Ihletre persze szüksége volt, ám ezúttal már a francia rokokó világában barangolt: Raffaello, Tiziano és Rubens munkássága inspirálta további alkotásra.
Kis biztosítós érdekesség
Amikor ennyi értékes festmény van egy helyen, az nem csak a látogatóknak izgalmas, hanem a biztosítóknak is:. Elképesztő, de A hinta című alkotást például kereken 20 milliárd forintra biztosítják.
Jegyvásárlás okosan
Hacsak nem passziód a sorban állás, érdemes előre megvásárolni a jegyedet a kiállításra. A hadművelet természetesen online is lebonyolítható. Fontos, hogy a belépők csak az adott napra, és 60 perces idősávokra érvényesek. Jó hír viszont, hogy a kiállításon, vaku nélkül ugyan, de lehet fényképezni, így ha szeretnénk hazavinni egy kis Renoir élményt, megtehetjük.
Ha pedig a nagy festménynézegetésben és/vagy az őszi borongósabb napok beköszöntével kedvet kaptál egy kis alkotáshoz, gyere el hozzánk festeni: Renoir ugyan nincs a palettánkon, de bármikor Vincent Van Gogh, Salvador Dalí vagy épp Afremov ecsetnyomdokaiba léphetsz!