Kétségtelen, hogy ha van valami, ami mindig rózsás képet fest a mindennapokról, akkor azok a rózsás képek!
Nem az egy éve idegcincáló koronavírus az egyetlen dolog, ami miatt jólesik néha kiszakadni a való világ cudar valóságából, és elmerülni néhány megnyugtató rózsás képben.
Természetesen a rózsák sem tudnak csodát tenni, például nem képesek arra, hogy egyetlen sziromcsettintésre kivonják a nem kívánt kalóriákat, mondjuk, egy pizzából. A szépségük viszont vitathatatlan, akárcsak az a lelket rejtélyesen átjáró nyugalom, amelyet egy-egy rózsabokréta látványa okoz.
Mindezek fényében nem meglepő, hogy a rózsák látványa a festők alkotóvágyát is felpiszkálta. Ez pedig oltári szerencse, hiszen így számtalan rózsás képben gyönyörködhetünk. A feladatod egyszerű: tedd félre egy picit a problémákat, és barangolj velünk egy kicsit a rózsák pigmentbirodalmában!
George Ehret: a rózsák illusztris illusztrátora
Forrás: http://www.memoryprints.com/image/69037/red-provence-rose-by-george-dionysus-ehret
A sok-sok háború, forradalom és viszály közepette az 1700-as évek azért tartogattak néhány rózsás pillanatot is. Szó szerint: George Ehret ugyanis jó néhány izgalmas rózsás alkotással képráztatta el a publikumot. Noha tény, hogy az ő mesterművei “csupán” illusztrációk voltak, és nem festmények, ez mit sem von le a színvonalukból!
George rajzai azért is felbecsülhetetlen értékűek, mert a kertek és a virágok iránti olthatatlan szerelmének köszönhetően ő volt korának egyik legelismertebb botanikusa. És hogy ennek miért örülünk annyira? Azért, mert ha valaki ennyire rajong a bibék gazdáiért, az lenyűgözően precíz ábrákat készít róluk. Talán ennek is köszönhető, hogy George Ehret alkotásairól alig készültek másolatok.
Marie Antoinette, Elisabeth Vigee Le Brun és a rózsák
Forrás: https://brooklynrail.org/2016/04/artseen/the-lady-is-a-tramp
Marie Antoinette rengeteg portrét készíttetett magáról. Mindazonáltal nem csak a saját festett képmásáért rajongott, hanem a rózsákért is. Naná, hogy ötvözte a két dolgot, hiszen nincsen annál nagyobb öröm, mint amikor a palotában grasszálva az ember összekacsinthat önnön pigmentváltozatával, akinek a kezében ott “illatozik” a kedvenc virága.
A királynő festői vágyait Elisabeth Vigee Le Brun váltotta valóra. Le Brun korának egyik legismertebb francia festőnője volt, akinek festészetében a rokokó és a neoklasszicizmus stílusjegyei is fellelhetőek. Marie Antoinette pedig igen jó reklámot jelentett neki, amelynek köszönhetően számos európai arisztokrata, író és színész portréját is megfesthette. Ha szeretnéd élőben is meglesni a festményeit, olyan híres múzeumokba kell ellátogatnod, mint a párizsi Louvre, az Hermitage Szentpétervárott vagy épp a Metropolitan Múzeum New Yorkban.
Ez a cikk most itt véget ér, de mivel tudjuk, hogy a rózsás képekért sokan rajonganak, hamarosan jön a folytatás! Rózsás képet egyelőre nem tudsz festeni nálunk, de mit szólnál egy kis Mandulavirágzáshoz?