Kétségtelen, hogy ha van valami, ami mindig rózsás képet fest a mindennapokról, akkor azok a rózsás képek!
Nem az egy éve idegcincáló koronavírus az egyetlen dolog, ami miatt jólesik néha kiszakadni a való világ cudar valóságából, és elmerülni néhány megnyugtató rózsás képben.
Természetesen a rózsák sem tudnak csodát tenni, például nem képesek arra, hogy egyetlen sziromcsettintésre kivonják a nem kívánt kalóriákat, mondjuk, egy pizzából. A szépségük viszont vitathatatlan, akárcsak az a lelket rejtélyesen átjáró nyugalom, amelyet egy-egy rózsabokréta látványa okoz.
Mindezek fényében nem meglepő, hogy a rózsák látványa a festők alkotóvágyát is felpiszkálta. Ez pedig oltári szerencse, hiszen így számtalan rózsás képben gyönyörködhetünk. A cikk előző részében már szolidan körüljártuk a témát, most pedig folytatjuk a felfedezést. Kezdjük rögtön egy információmorzsával: a rózsa, mint ihletforrás már az 1600-as évekre is jellemző volt, főként a holland és flamand mestereknél. Portrék és csendéletek egyaránt szép számmal készültek; a festők általában sötét színeket használtak, és rettenetesen ügyeltek a részletgazdagságra.
Rachel Ruysch, a szirmok festőnője
Forrás: https://www.nationalgallery.org.uk/paintings/rachel-ruysch-flowers-in-a-glass-vase-with-a-tulip
Ha belekukkantunk a képzőművészet múltjába, viszonylag kevés női alkotót találunk. Rachel Ruysch az egyik üdítő kivétel, akinek tehetsége a világ legjobbjai közé emelte őt. Édesapja botanika professzor volt, nem meglepő tehát, hogy Rachel is hamar beleszeretett a növények ezerarcú világába. 13 éves korában már Willem van Aelst holland festőnél tanulta az ecsetforgatás titkait. Az egyik legjobbat választotta mesteréül: van Aelst a holland aranykor egyik kiemelkedő alkotója volt, ráadásul elsősorban virágokat és csendéleteket festett.
Rachel egy híres portréfestőhöz, Juriaen Poole-hoz ment feleségül, akitől 10 gyermeke született. Ha belegondolunk, hogy 10 rohangászó poronty mellett is képes volt csodás képeket festeni, szinte kötelező előtte megemelni azt a bizonyos kalapot!
Rachel Ruysch nem csak rózsákat varázsolt a vászonra, hanem számos más virágot is. A rózsák terén egyébként azokat a fajtákat kedvelte, amelyeken csak szolidabb számban sziporkáztak a szirmok.
Jacobus van Huysum, a pia és a rózsák
Forrás: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jacob_van_Huysum_(1686-1740)_-_Twelve_Months_of_Flowers,_June_-_PD.71-1973_-_Fitzwilliam_Museum.jpg
Jacobus van Huysum nevét nem csak azért érdemes bemutatni a memóriádnak, mert eszelősen részletgazdag képeket készített, hanem azért is, mert a rózsák és a virágok mellett az alkohol is közel állt a szívéhez. Sajnos túlságosan is. Már egészen fiatal korában komoly alkoholproblémákkal küzdött, amely talán közrejátszott abban is, hogy olyan feleséget választott, aki nem éppen a jó hírnevéről volt nevezetes...
Huysum végül 12 fontosabb képet festett, amelyek jellemzően rózsákat és színpompás virágcsokrokat ábrázolnak. Kár, hogy a mámorító szeszcunami 53 éves korában elragadta az életét, mert így nem tudott több bokrétát a vászonra varázsolni!