Végre egy téma, ami egészen biztosan nem csak fekete vagy fehér megközelítést kaphat: a színek ugyanis különleges szerepet játszanak az életünkben, még akkor is, ha az alkotás és a festés nem a mindennapjaink része. Óhatatlanul hatással vannak ránk, a hangulatunkra, a döntéseinkre és az interakcióinkra is, még akkor is, ha minderről fogalmunk sincs. Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány izgalmas tényt a színek világáról. Legyen szó érzelmek előcsalogatásáról, gondolatok kifejezéséről vagy épp a vásárlási kedv növeléséről, a színekben bízhatunk. Lássuk, milyen szimbólumokat és érzéseket társítunk a különféle színekhez.
Színek és reakciók
A színek láttán alapvetően háromféle válaszreakció közül válogathat az elménk. Az első a biológiai válasz: a piros szín például ösztönösen óvatosságra int, míg a kék megnyugtat. A magyarázat vélhetően valahol ott bujkálhat, hogy a vér látványa már az ősember számára is veszélyt jelzett, míg mondjuk az ég vagy a víz kéksége valószínűleg már rá is megnyugtatóan hatott.
A második a kulturális reakció, hiszen a színekkel kapcsolatos asszociációink kultúránként eltérőek lehetnek. A nyugati típusú társadalmak számára például a kék egy sokkal “jobb” szín, mint a sárga, a keleti kultúrákban pedig a sárgának és a pirosnak egyáltalán nincs figyelmeztető vagy erotikus többletjelentése.
A harmadik féle reakció a személyes tapasztalatainkon, élményeinken alapul: ha például valaki sok időt töltött kórházban gyerekként, ahol minden fal halványzöld volt, nagy valószínűséggel egész életében ösztönösen úgy fogja érezni, hogy az a bizonyos árnyalat számára nem kedves, mi több, akár frusztráló is lehet.
Hogyan hatnak ránk a színek a mindennapokban?
Most egy kicsit félretesszük a személyes tapasztalaton alapuló színpreferenciákat, és megnézzük, milyen szimbolikával rendelkeznek és hogyan hatnak ránk a legismertebb színek.
Piros: igazi virtuóz a palettán, mert egyszerre kötjük hozzá az erőszak, a tiltás, a forradalom és a veszély fogalmát, valamint a bujaságot, a romantikát és a szerelmet. Izgalmas ellentét, nem igaz?
Narancssárga: gondoltad volna, hogy a narancssárga a boldogság és a kreativitás egyik színe? Ha például a nagy cégek egy új, fiatalos, energikus márkát akarnak piacra dobni, akkor igen gyakran használják az arculatterv elkészítéséhez a narancssárga különböző árnyalatait.
Sárga: a Nap színe a szívet és a lelket is átmelegíti. A sárga a boldogság, az öröm és az otthonosság érzetének egyik színe. Persze mindeközben az irigységet, a betegséget és a gyávaságot is gyakran társítjuk hozzá, de figyelemfelketés céljára is hatékonyan használhatjuk.
Zöld: az anyatermészet színe egyet jelent a bőséggel, a környezettudatossággal, a haladással, a “helyes” iránnyal. Szakértők szerint a világosabb árnyalatok a növekedést és a megújulást szimbolizálják, míg a sötétebbek a bőséget és a gazdagságot. Mindeközben persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a zöld a féltékenység és a tapasztalatlanság színe is.
Kék: a depresszió és a feszültség legjobb szín-ellenszere. A kék megfelelő árnyalatai bizalmat ébresztenek és megnyugtatnak, akárcsak a végtelen tenger látványa.
A színek tehát éppen olyan sokfélék lehetnek, mint mi, emberek: az, hogy kinek mit jelentenek, elsősorban a szemlélő hozzáállásán múlik. Ahogy oly’ sok mindenben, itt is érdemes felvenni a rózsaszín (stílszerűen) szemüveget, és arra törekedni, hogy ahogy a színekben, úgy az emberekben is a jót lássuk meg.