Táj mindig is volt, következésképp nagyon nem enyhe túlzással már az ősember is festhetett volna tájképeket. Mindazonáltal, azon túl, hogy mind tudjuk, hogy bunkósbottal felfegyverzett őseink a mammut-tűz-kardfogú tigris tengelyen élték ki az alkotás utáni vágyukat, a tájképfestészet, mint olyan csupán a 17. században vált különálló műfajjá. Egy kicsit később, a 19. században a tájképek sem úszták meg a fejlődést, és a Barbizoni iskola elindulásával a tájat megörökítő festmények minden korábbinál izgalmasabbá váltak. A természet lágy ölén üldögélve hegyeket, városokat, tavakat és fényeket festeni kellően flow élmény ahhoz, hogy sok híres festő kipróbálja magát ebben a műfajban. Most mutatunk néhány híres tájképet, amelyre megéri újra és újra rácsodálkozni.
Utazás a vásznon: Giovanni Antonio Canal városképei
Forrás: https://blog.artsper.com/en/a-closer-look/10-famous-landscape-paintings-you-should-know/
Giovanni Antonio Canal, más néven Canaletto (1697-1760) egy velencei festőművész volt, aki elsősorban városi látképeket örökített meg. A festményeit elnézve úgy érezhetjük magunkat, mintha ott lennénk a képben, ami, lévén, hogy ezáltal izgalmas itáliai tájakon barangolhatunk, kétségkívül csodálatra méltó!
A La Salute templom és a Grand Canal című festményén tökéletes részletgazdagsággal ábrázolja Velence egyik ékkövét: a fények játéka puha, meleg atmoszférát teremt, ráadásul a képen a velencei emberek életébe is bepillantást nyerhetünk.
Eugéne Boudin, a francia tengerpartok szerelmese
Francia tengerpart. Két szó, amelyet olvasva szinte az orrunkban érezzük a tengerparti sós levegőt, arcunkat végigsimítja egy képzeletbeli hűs fuvallat, a talpunk pedig homokban kószálás után sóvárog. Ezt az életérzést tudja átadni Eugéne Boudin, akinek legtöbb alkotását a normandiai partok inspirálták.
Forrás: https://blog.artsper.com/en/a-closer-look/10-famous-landscape-paintings-you-should-know/
Boudin rajongott a tenger látványáért, és mindent megtett annak érdekében, hogy festményein hűen visszaadja a partmenti hangulatot. Szeretett a fénnyel játszani, amely megkérdőjelezhetetlenül az impresszionizmus előfutárává tette. Mindebben az az igazán különleges, hogy a festés művészetét hivatalosan sosem tanulta: egyszerűen csak hagyta, hogy az alkotás múzsája vezesse az ecsetét. Az eredmény bámulatosan igéző képek sorozata, amelyeken az emberek ábrázolása is lenyűgözően élettel teli. Amikor pedig egy kicsit ráunt a tengerparti témára, gyorsan festett egy-két kikötői tájképet is!
André Derain színpompás tájképei
Forrás: https://blog.artsper.com/en/a-closer-look/10-famous-landscape-paintings-you-should-know/
André Deraint, a fauvizmus egyik alapítójaként jegyzik. Derain számára Dél-Franciaország ezerarcú színkavalkádja jelentette a fő inspirációt, de nagyon szívesen alkotott a Marseilles-től nyugatra található L’Estaque városnegyedben is, amely egyébként a fauvisták egyik ikonikus festőhelyszíne lett.
Derain esetében minden a színekről szól. Mesteri precizitással variálja a hideg és a meleg árnyalatokat, amelynek köszönhetően a végeredmény tökéletesen harmonikus színbirodalommá olvad össze. A fenti, L’Estaque-ot ábrázoló festményen a körvonalakat feketével emelte ki, ami lehetővé teszi, hogy könnyebben értelmezzünk a kompozíció különböző részleteit.
Sajnos a francia tengerpartra nem tudunk odateleportálni, de ha kedved támad egy kis festésre, gyere el hozzánk, az Alkotásutcába: a flow élmény garantált!