Van Gogh-ot senkinek sem kell bemutatni. Akinek pedig mégis, az tengernyi cikket, filmet és videót talál róla az interneten. A holland festőzseni alkotásai viszont ezernyi titkot rejtegetnek; olyanok, mint egy hagyma: ha lehántjuk a külső réteget, az alatta lévők további izgalmas információt tartogatnak. Ezúttal a Napraforgóit boncolgatjuk, persze csak amolyan humánus módon, feltárva az alkotások eddig ismeretlen oldalát.
Egy Napraforgó nem elég…
Noha sokan azt hiszik, hogy Van Gogh mindössze egyszer pingált napraforgókat egy vászonra, valójában egy egész sorozatot szentelt a hatalmas, okkersárga sziromcsodáknak. Sőt, a teljes igazság az, hogy ezt a sorozatot két részletben alkotta meg: az elsőt akkor, amikor 1887-ben a testvérénél élt Párizsban, a másodikat pedig 1888 és 1889 között Arles-ban.
Forrás: https://www.vincentvangogh.org/sunflowers.jsp
Számold a szirmokat!
Van Gogh rajongók imádni fogják a következő információmorzsát. A posztimpresszionizmus fenegyereke ugyanis más napraforgós képeket festett Párizsban, mint Arles-ban. A fény városában készült festményeken a virágok kettesével vagy négyesével jelennek meg, méghozzá valamilyen sík felületen kiterítve. Ezzel szemben az arles-i napraforgók már csokorba rendeződnek, és vázában csücsülnek.
Forrás: https://www.vincentvangogh.org/sunflowers.jsp
Van Gogh ajándéka Gauguinnek
Köztudott, hogy Van Gogh és Gauguin meglehetősen szoros barátságot ápolt. Sőt, az is, hogy feltételezések szerint egyik perlekedős perpatvaruk tehet arról, hogy Van Gogh kénytelen volt búcsút inteni az egyik fülének. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a két pompás piktor Párizsban találkozott először, méghozzá 1887-ben. Van Gogh ajándékot is vitt új ismerősének; és mi mást adhatott volna neki, mint a párizsi Naprafogók-sorozat egyik alkotását!
A Napraforgók vére
1890-ben a Napraforgók kis híján vérontást okoztak, amikor egy belga festő nehezményezte, hogy egyazon kiállításon állítsák ki a képeit Van Gogh Napraforgóival. A dőre belga pemzlizsonglőr még azt is hozzátette, hogy Van Gogh szerinte egy sarlatán. Több se kellett Vincent egyik jó barátjának, Toulouse-Lautrecnek: azonnal párbajra hívta a belga festőt! Szerencsére az összecsapás végül elmaradt!
Sárga irigység egy festék miatt
A Napraforgókhoz használt élénksárga olajfestékek először a 19. század elején bukkantak fel a palettákon. Van Gogh az elsők között kezdhetett kísérletezni az új árnyalattal, a képeit elnézve pedig nem kérdés, hogy hamar tökélyre fejlesztette a használatukat!
Margaret Thatcher is tévedhet...
Az eredeti Napraforgók sorozatot a londoni Nemzeti Galériában állították ki. Nem csoda, hogy az egykori miniszterelnök, Margaret Thatcher is roppant kíváncsi volt az alkotásokra. A gond csak az volt, hogy ezt valahogy így fejezte ki: “Szeretném megnézni Van Gogh krizantémjait!” Noha senki sem javította ki, a múzeumban azért “kénytelen” volt napraforgókat nézni krizantémok helyett. Bár nagy valószínűséggel ezt cseppet sem bánta!
Van Gogh Napraforgóit időnként nálunk is megfestheted, de amikor épp nem, akkor rengeteg más képünk van, amik alig várják, hogy egy izgalmas flow élménnyel lepjenek meg!